Otravy | Veterinární ordinace a chovatelská stanice VÝMAŘI

Otravy

V případě, že vás pes pozřel cokoli podezřelého, co by pro něj mohlo být toxické, je na místě poskytnout mu jednoduchou první pomoc – nalijeme mu do dutiny ústní cca 1-3 dcl peroxidu vodíku (3 % na rány zředěný vodou 1:1). Podáváme cca 1 dcl na 10 kg psa. Pokud do 5 minut nedojde ke zvracení, můžeme podat ještě jednu dávku.

Peroxid nepodávejte v případě, že pes pozřel kyselinu, zásady nebo ropné produkty. V tomto případě podejte mléko nebo jedlý olej.

Zvracení nevyvolávejte rovněž v případě, že pes ztrácí vědomí nebo je v šoku.

V každém případě je ale nutné následně vyhledat okamžitě veterinárního lékaře.

Příznaky otravy mohou být oddálené, tedy prakticky žádné, ale také velmi bouřlivé: nadměrné slinění, močení, průjem, zvracení, třes, nekoordinované pohyby, křeče, zhoršené dýchání či zástavy dechu, apatie, ztráta chuti k jídlu, krvácení z tělních otvorů, snížená tělesná teplota, změny velikosti zornic….

Pokud víte, jaký přípravek pes sežral je dobré vzít s sebou od něj originální obal.

Pokud se jedná o pozření návnady ve volné přírodě vezměte s sebou do igelitového sáčku její případné zbytky a také to, co pes vyzvrátil vzorek poslední stolice či moči

Připravte si odpovědi na otázky (pokud víte) – kdy a kde k otravě došlo, jaké bylo množství pozřené látky a jak se vyvíjelo chování a zdravotní stav od okamžiku požití do příchodu k veterináři.

Kromě výše uvedené první pomoci s peroxidem vodíku nedoporučuji ztrácet čas obvoláváním kamarádů a aplikaci „zaručených“ a „osvědčených“ prostředků. V tomto případě jde skutečně o život a o čas!

Účinky jedu nemusí být okamžité, u některých dochází k rozvinutí příznaků po dnech či týdnech a pak už může být pozdě.

 

Nejčastější otravy:

Herbicidy, pesticidy, zahradní hnojiva, rostliny ( amarylis, azalka, brambořík, břečťan difenbachie, durman, jmelí kala, klívie, kroton, monstera, mořská cibule,oleandr, pelargonie, petrklíč, rododendron, tchýnin jazyk, tis, trnová koruna, rododendron,vánoční hvězda, …). Pokud pořizujete do domácnosti se psem nové rostliny, informujte se předem o jejich případné toxicitě

Zbytky potravin – kvasící ovoce, nemrznoucí směsi do odstřikovačů, jedy na hlodavce, slimáky či hmyz,podpalovače na gril, prací prášky čokoláda, umělé sladidlo,léky (pozor i  na  ty běžné jako paracetamol či ibuprofen), drogy (lysohlávky), jed ropuchy, slimáci…

Možností je opravdu mnoho, bezpečná domácnost musí být pro psa připravená úplně stejně (nebo ještě obezřetněji) jako domácnost s malým dítětem.