Tetanus | Veterinární ordinace a chovatelská stanice VÝMAŘI

Tetanus

Toto onemocnění je vyvoláno bakteriemi Clostridium tetani, které se vyskytují v půdě, vytváří velmi odolné spory, které přežívají dlouhou dobu. Po proniknutí do rány bakterie produkuje jed tetanospasmin, který je příčinou onemocnění.

Psi se nejčastěji nakazí v době výměny zubů (mezi 4-6 měsícem věku), kdy koušou různé klacíky, kameny apod. infikované těmito bakteriemi. Ty pak vnikají do drobných ranek po vypadaném zubu.

Dalším zdrojem nákazy jsou drobné rychle se uzavírající ranky (píchnutí o drát, šlápnutí na hřebík, zalomený drápek)

V těchto rychle se hojících ranách se bakterie dostanou do anaerobního (bezvzdušného) prostředí, ve kterém se množí a produkují toxiny, které pronikají k nervům a do centrální nervové soustavy.

Inkubační doba je poměrně dlouhá 5-21 dní.

Po uplynutí inkubační doby se dostavuje tuhnutí končetin, problémy s chůzí, napjatá kůže na hlavě psu se tvoří na čele vrásky, koutky jsou protaženy do typického úsměvu, uši jsou jakoby stažené nahoru a směrem k sobě. Psi slintají, jsou světloplaší, naříkají. Zvyšuje se tělesná teplota.

K úhynu dohází obvykle udušením v důsledku ochrnutí mezižeberních svalů a svalů hrtanu.

Léčba je poměr časově i finančně náročná a úspěšná pouze při včasném rozpoznání příznaků. Podává se sérum a vysoké dávky antibiotik.

Je proto nutné všímat si i drobných poranění psa.

Proti tetanu lze očkovat. Vakcína ale není běžnou součástí očkovací látky proti infekčním nemocem Je na místě zvážit vakcinaci u štěněte před výměnou mléčného chrupu a dále tam, kde se pes chován společně s koňmi nebo venčen v blízkosti chovu koní apod.